Pieniny, to cieszące się dużą popularnością turystów, pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Raj dla miłośników górskich wędrówek, ale nie tylko, gdyż mają bardzo dużo do zaoferowania dla każdego i o każdej porze roku. Poniżej znajdziecie listę wybranych przez nas atrakcji, jednak jest to tylko niewielka część miejsc, które możecie odwiedzić, wybierając ten region Polski.
Trzy Korony, czyli must have na dobry początek
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych i posiada nie trzy, a pięć wierzchołków! Jednak najwyższymi z nich są: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m n.p.m.) oraz Pańska Skała (920 m n.p.m.), stąd też wzięła się nazwa tego szczytu. Tworzą razem charakterystyczną skalną koronę, która stała się wizytówką tych gór. Na najwyższym wierzchołku znajduje się wspaniały taras, z którego rozpościera się widok na panoramę Pienin, doliną Dunajca, Gorce oraz Tatry. U podnóży Trzech Koron znajduje się schronisko PTTK w Sromowcach Niżnych, które jest dobrym miejscem na chwilę odpoczynku przed wejściem na szczyt, do którego prowadzi kilka szlaków. Najbardziej popularną, ale zarazem najprostszą trasą, jest szlak mający swój początek w Krościenku. Ciekawostką jest, ze to najstarsza trasa turystyczna w Pieninach. Druga opcja ma swój początek w Sromowcach i dzięki Wąwozowi Szopczańskiemu, który mijamy po drodze, jest niesamowicie urokliwa. Na Trzy Korony można się też dostać z Czorsztyna, jest o najłagodniejsza trasa, ale zarazem dość długa. Wybór należy do Was! Każdy szlak ma swoje zalety. Jeśli chcielibyście upiec tak zwane dwie pieczenie na jednym ogniu, to możliwy jest też szlak na Trzy Korony przez Sokolice, wtedy jego początek to Szczawnica. Jednak my radzimy dawkować sobie emocję, chyba, że macie ograniczony czas na zwiedzanie tych przepięknych gór. Jednak niezależnie który szlak wybierzecie, wszystkie spotykają się w jednym miejscu, tuż przed szczytem.

Sokolica i słynna sosenka
Trudno zdecydować czy to Sokolica i jej słynna sosenka są najbardziej rozpoznawalny szczytem w Pieninach czy to miejsce jednak przypada Trzem Koronom. Gdy znajdujemy się na szczycie widok jest zapierający dech w piersiach, gdyż skalne ściany opadają wprost do Dunajca i panorama, którą możemy dostrzec ze szczytu jest ogromna. Niestety Sosenka, która jest symbolem tej góry, została zniszczona podczas akcji ratunkowej prowadzonej w tym miejscu w 2018 roku. Nam udało się ją jeszcze zobaczyć, jednak i tak warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałego widoku! Na szczyt możemy się dostać idąc szlakiem ze Szczawnicy do Krościenka, jest to dość krótka trasa, ale chwilami ze stromymi podejściami.

Dwa zamki – Czorsztyn i Niedzica
Oba zamki leżą po dwóch stronach jeziora Czorsztyńskiego i można się między nimi poruszać gondolami przez środek jeziora, co jest również świetnym pomysłem na spędzenie dnia. Średniowieczny Zamek w Niedzicy to prawdziwa polska perełka, na którą najlepszy widok jest z zapory przy jeziorze. Dla fanów tego typu atrakcji jest oczywiście możliwość zwiedzana tego zamku. Jest on bardzo dobrze zachowany oraz poddany renowacji. Z kolei zamek w Czorsztynie jest w nieco innym klimacie, dokładnie mówiąc, są to ruiny zamku. Jednak można wejść na jego tarasy i podziwiać panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego i okalające go góry.
Zamek Niedzica Zamek Czorsztyn
Spływ Dunajcem
Jeśli już sporo się nachodzicie po górach i chcecie zrobić sobie spokojniejszy dzień, to idealną opcją będzie zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego poprzez spływ Dunajcem. Ta atrakcja jest możliwa od 1 kwietnia do 31 października i nie należy do najtańszych, ale zapewniamy, że warto. Zazwyczaj spływ trwa od 2 go 3 godzin, a podczas niego możecie posłuchać niesamowitych historii opowiadanych przez prowadzących flisaków. Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce, a kończy albo w Szczawnicy albo w Krościenku – zależy którą opcję wybierzecie. Tradycja organizowania tych spływów sięga aż 1831 roku!
Spływ Dunajcem Dunajec
Wysoka, czyli najwyższy szczyt Pienin
Wysoka to szczyt położony na granicy polsko-słowackiej, południowa część tej góry należy do Słowackiego Parku Narodowego, a północno-zachodnia do rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Jeśli zbieracie pieczątki w książeczce Korony Gór Polski, to ten szczyt również do niej należy, więc nie zapomnijcie zabrać ją ze sobą! Trasa, którą my polecamy na szczyt ma swój początek w Jaworkach, przez Wąwóz Homole. A z Wysokiej możemy wracać zataczając koło, aby zobaczyć jeszcze więcej widoków, przez Wierchliczkę, Przełęcz Rozdziela i Kociubylską Skałę z powrotem do Jaworek. Całość to około 13 km, więc nie jest to najdłuższa trasa, na spokojny spacer, powinna zając około 5 godzin, jeśli nie spędzimy dużo czasu na robienie zdjęć 😀 Ze szczytu, przy dobrej widoczności, możemy dostrzec nawet Babią Górę oraz Tatry.
Wysoka Wysoka
Szczawnica i Palenica
Palenica to szczyt, na który możemy się dostać wyciągiem krzesełkowym ze Szczawnicy. Sama ta miejscowość jest ciekawym miejscem, gdyż działają tam uzdrowiska i możemy spróbować wody mineralnej zawierającej znaczne ilości chlorków, sodów, jodu i innych istotnych składników. Dlatego polecamy przed wjazdem (lub wejściem oczywiście) na Palenice zatrzymać się na chwilkę w Szczawnicy. Na szczycie Palenicy, mierzącym 722 m n.p.m., znajduje się schronisko „Groń”, w którym możemy spróbować wiele przysmaków. Dodatkowo polecamy podejście w nieco wyższy punkt – Szafranówkę, ponieważ rozpościera się tam o wiele lepszy widok.
Szafranówka Kolejka na Palenicę