Mostar to piąte co do wielkości największe miasto w Bośni i Hercegowinie, położone nad rzeką Neretwą we wschodniej części kraju. Pomimo niedużej wielkości, oraz nie tak licznej populacji wynoszącej ok 100 tysięcy mieszkańców, Mostar cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów i obcokrajowców. Nie ma się jednak co dziwić, gdyż jest to miasto zaskakujące pod wieloma względami, które oprócz pięknych i zachwycających widoków, posiada również interesującą historię.
Miasto naznaczone wojną
Być może patrząc na zdjęcie powyżej myślicie, że Mostar to jedno z piękniejszych miejsc, które widzieliście. W końcu ten niesamowity kolor rzeki, bujna roślinność i kamienne zabudowania… wszystko tu wygląda jak z bajki. Historia jednak udowadnia nam jak bardzo się mylimy. Choć ciężko w to uwierzyć, to jeszcze niecałe 30 lat temu, właśnie w tym miejscu rozgrywała się wojna domowa, której skutki i zniszczenia możemy zobaczyć do dzisiaj. Wystarczy odejść kawałek od starego centrum, a naszym oczom ukażą się zniszczone budynki ze śladami po kulach, które przypominają o trudnej historii miasta. W roku 1994 Mostar został podzielony na dwie części – bośniacką (muzułmańską) i chorwacką. Jest to podział który funkcjonuje do dzisiaj, a wielokulturowa ludność miasta, pomimo bardzo konfliktowej przeszłości, stara się obecnie dochodzić do porozumienia.
Co warto zobaczyć w Mostarze?
Teraz nadszedł czas na bardziej pozytywną część artykułu. Bez wątpienia Mostar to jedno z najbardziej wyjątkowych miast, które miałam okazje odwiedzić. Oto kilka miejsc i zabytków, które najgłębiej zapadły mi w pamięć.
- Stary most w Mostarze
Jedną z najsłynniejszych budowli w Mostarze jest Stary most z kamienia, który łączy dwie części miasta (wschodnią i zachodnią) położone po przeciwnych brzegach rzeki Neretwy. Oryginalny most został wzniesiony przez Turków w 1566 roku i był drewnianą konstrukcją na łańcuchach. Niestety jednak budowli nie udało się przetrwać wojny domowej, a obecny most znajdujący się w Mostarze został wybudowany stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku. Współcześnie obiekt ten jest wizytówką miasta i cieszy się niezwykle dużą popularnością. Został nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jako ciekawostka, mogę jeszcze dodać, że bardzo częstym widokiem są śmiałkowie skaczący z mostu do rzeki. Jest to atrakcja o charakterze bardziej komercyjnym i turystycznym której sama byłam świadkiem. Oprócz tego raz w roku odbywają się tu również konkurs skoków do wody z mostu, które są organizowane prze Red Bull.
- Starówka i targi
Schodząc ze Starego mostu docieramy do starówki z licznymi malowniczymi kamieniczkami, straganami i sklepami. Można tu nabyć różne pamiątki takie jak chusty, torby czy ceramikę, ale też skosztować nieco smaków regionu. Znajduje się tu również wiele restauracji z kuchnią regionalną, której z pewnością warto posmakować.
- Miejsca święte i religijne – Meczet Koski Mehmed Pasha, oraz kościół pw. Św. Piotra i Pawła
To co również czyni Mostar bardzo wyjątkowym to jego wielokulturowość. Przechadzając się uliczkami miasta jesteśmy w stanie odczuć to na każdym kroku, zarówno dzięki mieszkańcom, jak i budynkom. Znajdują się tu świątynie różnorakich wyznań – cerkwie prawosławne, muzułmańskie meczety, żydowskie synagogi, oraz kościoły katolickie. Na mnie osobiście, jako osobie całe życie mieszkającej w kraju z jedną przeważającą religią, wywarło to ogromne wrażenie.
Budynkiem zdecydowanie przyciągającym uwagę jest Meczet Koski Mehmed Pasha, który położony jest w starym mieście przy brzegu rzeki. Znajduje się tu również znany kościół rzymsko-katolicki pw. Św. Piotra i Pawła, który wraz ze swoją strzelistą wieżą jest obecnie najwyższą budowlą w Mostarze. Warto wspomnieć iż ma to bardzo symboliczne znaczenie w tym regionie, gdyż dawniej wierzono, że o randzie świątyni decyduje jej wysokość.
- Blagaj – klasztor derwiszów i źródło rzeki Buna
Blagaj to miejscowość oddalona od Mostaru o około 10 km na południowy wschód. Będąc jednak tak blisko tej atrakcji aż żal tu nie zajrzeć. Z jednej strony miejsce to jest zachwycającym cudem natury, a dodatkowo ważnym walorem kulturowym i historycznym. U podnóża skały tuż przy źródle rzeki Buny położony jest klasztor nazywany również przez derwiszów tekiją. Najprawdopodobniej został wzniesiony na początku XVI wieku przez Turków, którzy zajęli wtedy Hercegowinę. Jest to z pewnością miejsce warte polecenia i zwiedzenia. Klasztor można obejrzeć również od środka za niewielką opłatą.