Wiosną 2008 r. pod wpływem rozmowy z Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Bogusławem Fiedorem, nt. wskrzeszenia idei rajdów górskich i imprez turystycznych, Maciej Olbert założył Studenckie Koło Naukowe Turystyki „Podróżnik”, działające przy Katedrze Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Ekonomicznych.
Jednocześnie trwały rozmowy z Samorządem Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w ramach stworzenia Biura Informacji Turystycznej na uczelni, na wzór IKSS. SKNT „Podróżnik” początkowo miał być organizacją zrzeszającą pasjonatów podróży, a BIT – miejscem, gdzie można znaleźć ciekawe oferty wyjazdów dla studentów + biblioteką materiałów podróżniczych (przewodniki, mapy itd.).
Ogłoszenia do rekrutacji znalazły się na plakatach w każdym miejscu uczelni – spotkania odbywały się w budynku J. Zgłosiło się ponad trzydzieści fantastycznych osób , na początku listopada odbyło się spotkanie założycielskie, a już pod koniec listopada ruszył pierwszy projekt – odbyło się pierwsze „Spotkanie z Podróżnikiem”. W dniach 6-7 grudnia miał miejsce pierwszy wyjazd integracyjny do Jeleniowa k/Kudowy-Zdroju, gdzie wybrano członków Zarządu oraz wydzielono grupy projektowe (ds. marketingu, ds. eventów oraz ds. finansów). Zaplanowane zostały też pozostałe projekty : wyjazd na targi ITB do Berlina, Dni Podróżnika, Rajd Ekonomisty oraz Auto Stop Race.
Pierwszy Zarząd SKNT „Podróżnik” / Biura Informacji Turystycznej:
- Maciej Olbert – przewodniczący
- Grzegorz Burdynowski – v-ce przewodniczący
- Natalia Harbul – koordynator ds. promocji
- Łukasz Folmer – koordynator ds. finansów
- Adam Najbar – koordynator ds. eventów
W krótkim czasie okazało się, że sposób finansowania kół naukowych na uczelni nie pozwoli na działalność w planowanym zakresie, stąd już na wiosnę 2009 r. działalność pierwszego zarządu obu organizacji skupiła się na rozwoju BIT-u, który niedługo później przybrał nazwę: Klub Podróżników BIT.
Przez pierwsze lata działalności Klub mocno się rozwijał. Powstawały cały czas nowe projekty – Metro Survival, Rajd Rowerowy, Spływ Kajakowy czy gra miejska Mafia Wrocław. Działaczom Klubu niewiele było potrzeba, aby stworzyć coś nowego. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze pomysły tworzą się na imprezach ;).
Z biegiem lat w KP BIT przybywało działaczy, a projekty rozwijały się coraz bardziej. I tak na V edycję ASR do Dubrovnika uczestnicy po raz pierwszy mogli posłuchać Goorala podczas finału! Koncert bowiem był niespodzianką z okazji 5 jubileuszu. Ta niespodzianka zmieniła ASR. Wyobrażacie sobie finał bez koncertów?
Dni Podróżnika również bardzo się rozwinęły w ciągu ostatnich kilku edycji. Największa zmiana nastąpiła w 2017 roku kiedy to festiwal został przeniesiony na weekend. Wcześniej 3 dni prelekcji organizowane były w tygodniu! W późniejszej edycji Dni Podróżnika zostało wprowadzone kolejne nowości – nagroda publiczności czy blok krótkich prelekcji. W 2019 roku podczas festiwalu mogliście brać udział w warsztatach. Co nowego czeka nas za rok?
Nie zapominajmy o naszym 3 największym projekcie – Mafia Wrocław. Pierwsze edycje Mafii Wrocław były wielkim sukcesem – na grę zapisywało się ponad 500 osób. Spowodowało to, że organizatorzy w pewnym momencie musieli narzucić limit uczestników 😉
Nie wszystkie jednak projekty odnosiły takie sukcesy. Na zorganizowanym rajdzie rowerowym brały udział tylko 4 osoby – organizatorzy. Nie powstrzymało nas to jednak przed szerzeniem idei podróżowania wśród studentów! Dlatego dzisiaj wciąż tworzymy 11 projektów.
Po ponad 10 latach istnienia KP BIT rozwinął się z małej organizacji w ogromną rodzinę. Na początku zrzeszający 30 osób, obecnie posiadający około 100 aktywnych członków, kilka bitowych małżeństw i jedno bitowe dziecko 😉