Dni Podróżnika to nasz drugi największy projekt i jednocześnie jeden z pierwszych jakie zaczęliśmy organizować. Pierwsza edycja miała miejsce w 2009 roku. Początkowo był to festiwal skierowany dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Z biegiem czasu, zainteresowanie prelekcjami i festiwalem wzrosło. Do Wrocławia zapraszani byli znani podróżnicy, by poprowadzić prelekcje a sale zapełniało coraz to więcej widzów. Cały Festiwal poprzedzały cotygodniowe Spotkania z Podróżnikiem, po których wszyscy wychodzili z wieloma podróżniczymi inspiracjami na przyszłość. W tym roku również nie zamierzaliśmy zrezygnować z projektu, dlatego przyjął on formę odpowiednią do obecnych czasów – inną, ale nie mniej inspirującą. Przeczytajcie sami a przekonajcie się!
Tygodnie tematyczne
Team Dni Podróżnika wprowadził do projektu nową formę – tygodni tematycznych. Jest to alternatywa online dla Spotkań z Podróżnikiem, które odbywały się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego. Każdy tydzień odpowiada jednej części świata, którą wspólnie poznajemy za pomocą mediów społecznościowych. Dni Podróżnika przekazują nam niesamowite treści poprzez swój fanpage na Facebooku, Instagrama i Tik Toka. Projekt ma także swoją stronę internetową, na którą również serdecznie zapraszamy.
#Australia
W pierwszym tygodniu tematycznym przenieśliśmy się do odległej Australii. Team postarał się, aby przybliżyć nam kulturę, mentalność Australijczyków, zwyczaje i najciekawsze miejsca w tym kraju. W ramach każdego tygodnia uczymy się także słów czy najbardziej popularnych zwrotów w danym języku. Poznając Australię nauczyliśmy się slagnu jakim porozumiewają się mieszkańcy tego kraju. Następnie team projektu zaproponował nam 3 filmy związane z Australią, dzięki którym mogliśmy poczuć odrobinę klimatu tego kraju, ale również miło spędzić długie jesienne wieczory.
Propozycje Dni Podróżnika to:
„ Polowanie na króliki” – historia aborygeńskich dziewczynek, które po wywiezieniu z rodzinnego domu do specjalnej szkoły dla dzieci Aborygenów, wyruszają w samotną podróż przez Australię.
„Australia” – australijski melodramat z 2008 roku, którego akcja osadzona jest w czasie II wojny światowej.
„Tracks” – ekranizacja wspomnień 27-letniej dziewczyny, która przemierzyła pustynną część Australii w towarzystwie czarnego psa i czterech wielbłądów.
Jednak Dni Podróżnika to przede wszystkim opowieści o odległych zakątkach świata i tego nam również nie zabrakło. Specjalnie dla nas Kawa i Wyprawa, czyli polska para mieszkająca w Australii, przygotowali film o tej niesamowitej krainie.
Jeśli będzie Wam mało Australii, to serdecznie zapraszamy do przeczytania również artykułu na naszym blogu, w którym jedna z Bitowianek opowiada o swojej przygodzie w krainie kangurów. Wspomnienia z podróży – Australia
#Bliski Wschód
W kolejnym tygodniu przenosimy się na Bliski Wschód poznając jakie państwa wchodzą w trzon tegoż regionu. A są to: Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Irak, Izrael, Jordania, Kuwejt, Liban, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Syria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i Palestyna. Poznaliśmy także mowę gestów z Bliskiego Wschodu, która może nam się przydać podczas podróży w te rejony! Zobaczcie sami –> mowa gestów.
Z kolei rekomendacje filmowe na ten tydzień wyglądają tak: „Kafarnaum” – poruszająca historia chłopca z Bejrutu, który pozwał swoich rodziców o to że żyje. „Dziewczynka w trampkach” – obraz 10-letniej Wadjady z Arabii Saudyjskiej, która mimo przeciwności, chce jeździć na rowerze. Bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu, aby spełnić swoje marzenie. „Mustang” – wbijająca w fotel historia dorastania 5 sióstr w Turcji, obrazująca kontrast nowoczesności z konserwatyzmem religijnym.
Jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem do Iranu, to specjalnie dla nas Bartekwpodrozy.pl odpowiedział na 8 pytań, dotyczących tego kraju. Zobaczcie sami –> 8 pytań o podróży do Iranu – Bartek
Team Dni Podróżnika przybliżył nam także kwestię religii i ich wyznawców, bo jak wiemy Bliski Wschód jest kolebką 3 ogromnych religii jakimi są: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Zerknijcie na poniższą grafikę, która może wiele wyjaśnić.

#tydzień świąteczny
W tygodniu świątecznym, oprócz wprowadzeniu nas w magiczny klimat i kolejnych rekomendacji filmowych
(tych mniej popularnych) od naszego teamu Dni Podróżnika, dowiedzieliśmy się także, jak wyglądają święta po skandynawsku. Aleksandra opowiedziała nam jak spędza święta w Danii oraz jakie towarzyszą temu tradycje.
#tydzień górski
Obecnie trwa tydzień górski, w którym nie mogło zabraknąć wpisu o zdobyciu zimą K2! Poznaliśmy kolejne inspirujące filmy o tematyce górskiej, jak „Meru”, „FREE SOLO – Ekstremalna wycieczka” oraz „Dawn Wall – Wspinacza po rekord”
Przenieśliśmy się także w nieco bliższe rejony, a mianowicie do naszej kochanej Polski, która potrafi być równie piękna i zaskakująca. Anita i Karolina opowiedziały nam o swojej wyprawie Głównym Szlakiem Beskidzkim. Trwała ona 16 dni i mierzyła aż 500 kilometrów górskimi szlakami!
To oczywiście nie koniec, tydzień górski dobiega końca, ale oczywiście będą kolejne, ponieważ team Dni Podróżnika nie zwalnia tempa. Pojawiają się także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, więc śledźcie media społecznościowe tego projektu, bo warto! Pewnie jesteście też ciekawi czy odbędzie się Festiwal Dni Podróżnika – tego dowiecie się wkrótce!