Święta Bożego Narodzenia

Choinka, biały opłatek czy kolacja wigilijna na której królują pierogi, barszcz czerwony i karp – tak spędzamy święta Bożego Narodzenia w Polsce. Jednak postanowiliśmy przyjrzeć się, jak ten świąteczny czas spędzają mieszkańcy innych państw i kontynentów. Zaciekawieni? Zapraszamy do lektury!

Meksyk – czyli świąteczne parady

W tym kraju święta Bożego Narodzenia są obchodzone bardzo hucznie, a towarzyszą temu procesje i parady, które nazywane są Posadą. Od 16 grudnia dzieci regularnie przemieszczają się ulicami miast, chodząc od domu do domu, z których są wypraszane, aż trafiają do ostatniego, w którym odbywa się uczta. Ma to na celu przypomnieć jak Józef z Maryją przez 9 dni szukali dla siebie miejsca. Miejsca w których urządzane są zabawy oczywiście są wcześniej umawiane. W południowej części Meksyku prezenty są wręczane dopiero podczas święta Trzech Króli, na znak darów przyniesionych dzieciątku Jezus. Charakterystycznym elementem towarzyszącym obchodom świąt bożonarodzeniowych w Meksyku jest piniata z 7 końcami, mająca za zadanie symbolizować 7 grzechów głównych. Dzieci starają się ją zniszczyć na znak uporania się z grzechami, ale także aby zdobyć ukryte w niej cukierki.

Nowa Zelandia – czy Mikołaj ucieszy się z ananasa i piwa?

Wyobraźcie sobie święta w środku lata, niesamowite! W Nowej Zelandii w grudniu temperatura wynosi ok. 25 stopni, dlatego też w kwestiach jedzeniowych tutaj rządzi grill. Obchody świąteczne wiążą się z wielkimi paradami Świętych Mikołajów, którzy prezenty dostarczają dzieciom tuż po świątecznym lunchu. Dzieci zostawiają Mikołajowi kawałek ananasa i piwo, aby posilił się przed długą drogą.

Australia – święta na plaży

W tym kraju święta są obchodzone latem, jednak mimo wysokich temperatur nie różnią się diametralnie od tych, które znamy z Polski. Zwyczaje świąteczne przejęli oni bowiem z Anglii. Jednak dla Australijczyków najważniejszym dniem jest 25 grudnia, wtedy zasiadają do wspólnego stołu i wręczają sobie prezenty. Z kolei w kolejny dzień następuje zakupowy szał, czyli Boxing Day, w którym w galeriach handlowych są ogromne wyprzedaże. Święta w Australii przypadają na okres wakacyjny, dlatego też często są pędzane na przepełnionych plażach.

Finlandia – kraj Świętego Mikołaja

Jak na kraj Świętego Mikołaja przystało, Finowie przywiązują do tej postaci duże znaczenie. Mieszkaniec Laponii, żyjący na Północ od Koła Podbiegunowego, dostaje milion listów od dzieci z całego  świata.  Obdarowuje prezentami tych najgrzeczniejszych, z kolei dzieci nieposłuszne dostają worek węgla. W Finlandii funkcjonuje także przekazywana ustnie historia o Koziołku Yule, który prosił o prezenty, a sam nikomu nic nie dawał.

Japonia – może kubełek skrzydełek?

Mimo iż Japonia nie należy do kraju chrześcijańskiego, gdyż liczba osób praktykujących tą religię waha się na poziomie 1,5% populacji, a duża część obywateli nie utożsamia się z żadną religią,  to nie przeszkadza im, aby świętować Boże Narodzenie. Jednak Japończycy celebrują głównie Wigilię i w nieco inny sposób, gdyż zamiast gromadzić się w domach przy wspólnej wieczerzy, wychodzą na miasto w poszukiwaniu kurczaka w fastfoodzie. Ta tradycja zrodziła się po wyemitowaniu w 1974 roku świątecznej reklamy KFC. Obdarowują się także małymi upominkami, jednak mają do tego święta podejście bardziej jak Polacy do Walentynek, nie jest to święto rodzinne, a spędzane głównie ze swoją drugą połówką lub ze znajomymi.

Chiny – czy Mikołaj jest również tam?

W Chinach jest mały odsetek chrześcijan, dlatego też Boże Narodzenie nie jest świętem wolnym od pracy. Jednak ogólnoświatowa, komercyjna tradycja związana z obchodami tego święta pojawia się również tam. Chińczycy przyozdabiają domy choinkami, a prezenty dzieciom wręcza Mikołaj, nazywany w Chinach Shengdan Laoren. Nie jest to jednak tak bardzo rodzinne święto jak w naszym kraju, często Chińczycy spotykają się w klubach czy na karaoke w ten dzień, aby miło spędzić wspólny czas.

Holandia – stos kartek świątecznych

W Holandii święta te mają już mało wspólnego z religią, jest to po prostu czas spędzony z rodziną, świąteczne dni nazywają się tam Kerst, Kerstmis, Kerstfeest. Holendrzy wysyłają  w trakcie świąt ogromne ilości kartek świątecznych, najwięcej w całej Europie, jest to dla nich wyjątkowy zwyczaj. Życzenia są składane w ten sposób całej rodzinie i przyjaciołom. Sama Wigilia nie jest dla nich, tak wyjątkowym dniem, świętowanie zaczynają dopiero 25 grudnia. Ciekawą tradycją jest wspólne palenie choinek świątecznych na początku nowego roku, ten zwyczaj sięga czasów przedchrześcijańskich.

Etiopia – kiedy obchodzą święta?

W Etiopii święta Bożego Narodzenia przypadają na 7 stycznia, a wiąże się to z tym, że obchodzone są one według starożytnego kalendarza juliańskiego. Święto funkcjonuje pod nazwą „Lidet” lub „Genna”.  Etiopczycy mają także swoją tradycyjną potrawę, przyrządzaną dokładnie na ten dzień. Jest to coś w rodzaju naszego mięsnego gulaszu bogato przyprawianego, podawanego z lokalnym pieczywem.

Szwecja – obejrzyjmy bajkę Disney’a

Obchody Bożego Narodzenia w tym kraju są bardzo podobne do polskich zwyczajów. Prezenty przynosi św. Mikołaj, zwany Jultomte, rodziny zasiadają do wigilijnej kolacji i oglądają emitowane w telewizji bajki Disney’a. Zbliżające się święta w Szwecji zwiastują świeczniki adwentowe, a zaczynają się one już 13 grudnia, w dniu św. Łucji. Szwedzi obchodzą bardzo uroczyście ten dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz